Cost A Cake Pro

send link to app

Cost A Cake Pro



4.26 usd

How much should I charge for my cakes and cupcakes? How do I work out what the ingredients cost? What about the extra things like boards, boxes and baking paper? How much should I charge for baking times, or delivery? And what about MY time? I'm baking for a friend, what will it cost me? How do I work all this out, quickly and hassle free? We have answered ALL these questions for you.
Cost a Cake Pro is for anyone who bakes cakes, cupcakes, pastries, cookies, cake pops or any other edible creation that you sell to your customers.
It was created by the team at The Cake Makery to answer the one question we are asked almost daily - How much do I charge for my cakes?
With Cost a Cake Pro you can add ANY ingredient to your pantry, and you can add any additional item to the extras section, boards, boxes, ribbon, bling, and other such non edible expenditures.
Then you use your saved ingredients to create your favourite and most used recipes, and from here you can create detailed and accurate quotes for the basic costs of your cakes.
Here are a few of our best features:
* Choose you own currency - We support ALL worldwide currencies from £ to $ to Euro or Yen, just enter your own in settings.
* Cost a Cake Pro is really easy to use, Add and edit your ingredients and recipes in a few clicks, swipe left or right to delete anything. Designed with ease of use and simplicity in mind.
* Add, edit and delete ingredients in your Pantry. Ingredients can be anything that you can buy in your local supermarket!
* You can add ingredients in:
Cups Grams Ounces Fluid ounces Litres Millilitres Centimetres Meters Inches By name for single items or things that come as a pack like 12 eggs or 6 Apples.
* Pantry includes an Extras store - here you can add anything that is inedible, such as:
Baking paper Ribbon Boards Boxes Florist wire, and tape Oven times Your delivery cost per mile
* Once you have added your ingredients - you can use them to create individual recipes, with a few clicks you select the ingredient that you want to add, enter the amount you need and add it in. You can also add extras at this point so cupcake recipes can include your cases, and big cakes can include baking paper as part of the recipe as it's always used.
* Once you have created recipes, you can build quotes. You simply select the recipes that you will use to make the cake for your order, add them in (as many times as you need - helpful if you have a recipe for 12 cupcakes and you have to make 96!) then add in any extras such as boxes and ribbon and your estimated time on that order and you are done. You get a price that adds all this up, so you can see clearly what you need to charge to ensure you are not out of pocket. Yes it really is that easy!
* We've also included our handy conversion tool too, so that you can easily convert between ounces and grams
* Six free How-to guides for help on subjects including covering a cake, using Tylo powder, making flower paste and making modelling chocolate.
* Great customer support, you can reach us at apps@thecakemakery.co.uk we reply to all emails! (If you are an app promo company - we delete spam).
Pricing your cakes has never been easier with Cost A Cake Pro, only from The Cake Makery.